لزوم سرمایه گذاری روی توسعه فردی

در این مقاله تصمیم دارم راجع به این موضوع صحبت کنم که چرا نیاز داریم خودمون را رشد بدیم؟  رشد فردی یا توسعه فردی چه تغییراتی در زندگی ما به وجود میاره؟ رشد و توسعه فردی چیه و چطوری میتونیم در این مسیر قدم برداریم!

به طور طبیعی همه مردم علاقه‌مند که در ابعاد مختلف زندگی به رشد فردی و شکوفایی برسند و خودشون را چند پله ارتقا بدند. همه مردم علاقه‌مندند که زندگیشون رو بهبود بدند. انسان‌ها به صورت درونی و ذاتی یا به صورت غریزی دوست دارند که زندگی بهتری ( نسبت به نقطه کنونی ) برای خودشون درست کنند و برای اینکار هم معمولا تلاش‌های فراوانی انجام میدند.

ولی متاسفانه به دلایل مختلف از نردبان اشتباهی بالا میرند. یعنی چی ؟ یعنی اینکه تلاش‌های زیادی که انجام می‌دند بر اساس روش درست و کارآمدی نیست، و پس از مدتی خسته می‌شند و بعد نرسیدن به نتیجه و موفقیت رو به حساب چیزهای دیگری میگذارن که اونم اشتباهه. مثلا میگن خدا نمی‌خواد … ما شانس نداریم ، و چیزهایی از این قبیل. و متاسفانه تنها کسی رو که مسئول عدم موفقیت اونهاست را به حساب نمیارن. ( خودشون )

عدم موفقیت، حداقل یک دلیل مهم داره و اون هم اینکه راه رسیدن  به موفقیت را بلد نباشی – که البته هیچ کس وقتی به دنیا میاد اونو بلد نیست و باید یاد گرفت –  و از کسی هم نپرسی یا  از شخص اشتباهی بپرسی . شخص اشتباه کَسیه که خودش به اون موفقیت نرسیده باشه.

در صورت تمایل به نسخه صوتی مقاله رشد و توسعه فردی گوش دهید

 

 

روش منطقی

اگه میخوای به ثروت برسی باید از کسی مشورت بگیری که خودش این راه رو رفته باشه و کار و کسب موفق و پردرآمدی داشته باشه. اگه می‌خوای روابط خوب داشته باشی باید از کسی یاد بگیری که بتونی روابط خوب را در زندگیش ببینی نه کسی که خودش یک زندگی به هم ریخته داره. میتونی از کوچ هم کمک بگیری . در رابطه با اینکه کوچ چیه و کیه مقاله‌ی دیگری داریم پیشنهاد میدم نگاهش کنی

داشتن یک زندگی رضایت بخش، ارتباط مستقیمی داره با خوب بودن در بخش‌های مختلف زندگی؛ که میشه اون رو حداقل به 4 بخش تقسیم کرد. البته بسیاری از کتاب‌ها اون رو به اجزای بیشتری تقسیم می‌کنند ولی من ترجیج میدم اون رو چهار قسمت کلی در نظر بگیرم.

  1. سلامتی
  2. درآمد و ثروت
  3. ارتباطات
  4. شادی و خوشبختی

بقیه قسمت‌ها به نظر من زیر مجموعه‌هایی از همین 4 بخش هستند.

شرایط خاصی که امروزه اکثر مردم درگیر اون شدند، باعث شده، بسیاری از افراد به این نتیجه برسند که باید تغییری اساسی در سبک زندگی خودشون ایجاد کنند و با مهارتهای جدید رشد پیدا کنند. مطمئن هستم شما هم جزو همین دسته افراد هستید وگرنه زحمت خوندن این مطلب را به خودتون نمی‌دادید.

بیشتر بدانید
چرا عمل جراحی زیبایی می‌کنید؟

راه و بی راه

اولین چیزی که اکثر افراد ( البته نه همه ) به دنبالش هستند، رشد فردی در بخش کار و کسب یا  افزایش درآمد هستند و برای این منظور توجه خودشون رو جلب کردند به پیج‌های اینستاگرامی، سایت‌های اینترنتی و همینطور کلاس‌های مختلفی که ادعا می‌کنند یک شبه اونها را به ثروت و موفقیت مالی می‌رسونند.

اگرچه من نمی‌خوام همه اون‌ها را زیر سوال ببرم، اما براساس سالها تجربه و مطالعه و حضور در کلاس‌های مختلف این‌چنینی به این نتیجه رسیدم که:  تا زمانی که آدم خودش رو از لحاظ ذهنی و فکری رشد نده نمی‌تونه ثروتمند بشه. به عبارت دیگه هیچ فردی تا از لحاظ ذهنیت، ذهن یک ثروتمند را پیدا نکنه، خودش و باورهای درونشو نشناسه، گره‌های فکری‌شو تشخیص‌نده ، مقاومتهای درونی و ذهنی‌شو رفع‌نکنه، و به طور کلی تا توانمندی‌های درونی خودش را نشناسه، نه‌تنها  یک‌شبه، بلکه یک عمر هم نمی‌تونه ثروتمند بشه و همیشه همون‌جایی باقی‌می‌مونه که قبلا بوده.

رشد و توسعه فردی چیست؟

توسعه و رشد فردی چیزیه که باید به صورت دائمی انجام بشه تا متناسب با اون بتونه زندگی شما را در ابعاد مختلف تغییربده.

کسی که مدیریتی روی خودش نداره و نمی‌تونه خودش رو کنترل و مدیریت کنه، کسی که نمی‌تونه ابعاد وجودی خودش رو بشناسه، کسی که احساسات خودش رو نمی‌شناسه، چطوری میتونه، و چطوری انتظار داره که بتونه کسب و کار خودش رو اداره کنه؟ چطوری انتظار داره کارمندان یا کارگران محل کارش را مدیریت کنه؟ چطوری انتظارداره که به همسر و فرزندانش راه درست را نشون بده و به اون‌ها کمک کنه؟

کسی که خودش احساس خوبی نداره، چطور میتونه به اطرافیان و نزدیکانش احساس خوبی بده؟ کسی که نمی‌تونه شرایط خودش رو درست درک کنه؟ کسی که مسیر درست را نمیدونه؟ کسی که نمی‌تونه احساسات خودش رو متوجه بشه؟ و نمی‌دونه این احساسات چه پیامی را دارن بهش می‌دند؟ چطور انتظار داره که بتونه احساسات دیگران را درک کنه و عکس العمل  درستی نشون بده؟

راهنمای درونی

اگه کتاب ” ماشین موفقیت خودکار ”  را خونده باشید می‌دونید که احساسات، یک مکانیزم بسیار پیشرفته است که به شما کمک می‌کنه تا مسیرتون رو به سمت موفقیت شناسایی کنید. مکانیزم احساسات، یک سیستم مسیریاب برای هدایت شما به سمت اهداف واقعی شماست.

البته باید دقیقا بلد باشید با این مکانیزم هوشمند کار کنید. همونطور که لازمه بلد باشید با سیستم جی پی اس ماشین (مسیریاب) کار کنید تا شما را به مقصدتون که روی نقشه مشخص کرده‌اید برسونه و هر جایی که اشتباه رفتید ، بهتون پیام اخطار و اصلاح مسیر بدهد.

اکثر مردم احساسات خود رو فقط در این حد می‌شناسند که خوشحال هستند یا ناراحت؟ عصبانی هستند یا بی‌تفاوت، اما کاربرد و موردِمصرف احساسات را نمی‌دونند. و متاسفانه طبق عادت همیشگی به احساسات عکس‌العمل نشون میدند. مردم عموما اطلاع ندارند که مکانیزم پیشرفته احساسات چه نقش عظیمی در هدایت اونها به سمت موفقیت و رسیدن به هدف‌هاشون رو داره.

بیشتر بدانید
تصور از خود یا تصویر ذهنی

پیشنهاد میکنم اگر تمایل دارید در مورد مکانیزم احساسات اطلاعات کاربردی بیشتری پیدا کنید، کتاب ماشین موفقیت خودکار را مطالعه کنید. همین الان می‌تونید بخشی از این کتاب را که به صورت رایگان در همین وب سایت قرار گرفته را، از اینجا دانلود کنید. همینطور پیشنهاد میدم پیج ما را در اینستاگرام دنبال کنید. در اونجا هم مطالب آموزشی قابل توجهی قرارداده میشه.

رشد فردی چند بعدی

رشد و توسعه فردی  در بقیه زمینه‌های زندگی نیز به همین صورته. منظورم بخش سلامتی، شادی و خوشبختی و ارتباطاته. تا زمانی که خودتون را خوبی نشناخته باشید و روی توانمندی‌های درونی خودتون کار نکرده باشید، و تا زمانی که اونها را را پرورش نداده باشید،مطمئنا نمی‌تونید در اون زمینه بهتر باشید.

نمی‌تونید ارتباط خوبی با دیگران ( و حتی با خودتون که بسیار مهمه ) داشته باشید. نمی‌تونید با کسانی که دوستشون  دارید ارتباط موثری برقرار کنید و روشون تاثیر بگذارید. همه این موارد به شادی و خوشبختی شما ارتباط پیدا میکنه. وقتی نتونید ارتباط خوبی برقرار کنید، نمی‌تونید شادی را به زندگی خودتون بیارید و خوشحالی و خوشبختی عمیق رو تجربه کنید.

دوباره این موضوع به سلامتی شما برمی‌گردد. وقتی که شادی و خوشحالی واقعی را در زندگی نگنجانید، سلامتی شما  دچار اختلال میشه.

به طورکلی در همه جنبه‌های زندگی اگر می‌خواهید بهتر باشید و زندگی بهتری تجربه‌کنید، اگر می‌خواهید درآمد بیشتری داشته باشید، اگر می‌خواهید ثروت بیشتری به دست بیارید، اگر می‌خواهید از سلامتی و احساس‌خوب بیشتری برخوردار باشید، اگر می‌خواهید زندگی شادتری رو تجربه کنید، اگر می‌خواهید خانواده بهتری داشته‌باشید، اگر می‌خواهید ارتباط بهتری با دوستان و نزدیکان و مشتریان خودتون داشته‌باشید، اگر می‌خواهید یک زندگی عالی رو تجربه‌کنید، لازمه که توانمندی‌های خودتون را رشد بدید. لازمه که خودتون را بهبود بدید، به رشد فردی خودتون فکر کنید. لازمه که توانمندی‌هایی که خداوند درون شما قرار داده رو بشناسید و از آنها استفاده کنید.

شناسایی توانمندی‌های درونی

ما توانمندی‌های بسیار زیادی در درون خودمون داریم که متاسفانه از اونها استفاده نمی‌کنیم و دلیلش اینکه اونها رو نمی‌شناسیم. کافیه که آنها را بشناسیم، کافیه که با قوانین حاکم بر وجود و هستی آشنا بشیم تا بتونیم زندگی بهتری برای خودمون بسازیم. این ما هستیم که زندگیمون را اون جوری که هست ‌ساخته‌ایم.

وقتشه که دیگه  مسئولیت زندگیمون رو خودمون به عهده بگیریم، در مسیر توسعه فردی قدم بگذارید و از قالب قربانی بودن بیرون بیاییم. و من سعی دارم در این وب سایت تا حدی شما رو با این توانمندی‌ها و با این قوانین آشنا کنم. اگر دوست دارید، شما هم به مسیر برتری بپیوندید. اگر دوست دارید با من قدم در این مسیر بگذارید.

منتظر سئوالات، نظرات و پیشنهادات خوبتون در زیر این مقاله هستم.

 

5 2 آراء
امتیاز شما
عضویت
اطلاع رسانی
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 نظرات
فیدبک‌های داخلی
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
0
دوست داریم شما هم نظر دهید. لطفاً نظر خود را بنویسیدx
به بالای صفحه بردن